جادوگری چیست؟

زندگی فراتر از آن چیزی است که به آن فکر میکنی

عید فطر مبارک
ساعت ۱۱:٥٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٥/٢۸  کلمات کلیدی:

عباداتان قبول، تمریناتتان پایدار و عید شما مبارک

 

خداوندا ما را زیاده خواه آفریدی، 29 روز نخوردیم، نشنیدیم و ندیدیم، کاری کن که 336 روز دیگر سال شیطان نه ما را ببیند، نه چیزی در گوش ما بگوید و نه چیزی به خوردمان دهد.


 
تمرین 29 از 29
ساعت ۱٢:۳٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٥/٢۸  کلمات کلیدی: تمرینات 29 گانه رمضان

به خودتان استراحت دهید.

خوب چقدر در مورد یک موضوع فکر میکنی؟ اونم فکرهای منفی؟ از این همه تخیلات کلافه نشدی؟ هر آدمی نیاز داره بعد از کلی افکار پوچ که به ظاهر شاید هم مهم بیایند، کمی استراحت کنه. کمی به خود آرامش دهید، کمی ریلکس شوید.
افکار موهوم و زاید را از ذهنتون بیرون بریزید، بگذارید به جای اون افکار بهتری بیاید. اگر افکار زاید شما، در روند کار هیچ تاثیری نمیگذارد، پس فکر کردن به آن چه فایده ای دارد؟ برای مثال، اگر عشقتان دارد ازدواج میکند! هر چقدر هم شما خودتان را ناراحت کنید، به فکر کارهای احمقانه بیافتید، در نهایت این افکار نمیتواند جلوی این ازدواج را بگیرد و کسی که همیشه بازنده میشود این شما هستید. پس عاقلانه به موضوع فکر کنید، به دیگران فحش و ناسزا نگویید و آرام باشید.
به اون ذهن خسته کمی استراحت بدید.

یا حق


 
تمرین 28 از 29
ساعت ۱٢:۱٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٥/٢٧  کلمات کلیدی: تمرینات 29 گانه رمضان

احترام و همبستگی را بر حسب الویت رعایت کنید

خوب همه ما انسانها با هم یکسری مراودات داریم، همه به هم احترام میگذاریم و با هم روابطی احساسی رد و بدل میکنیم. اینو یادمون باشه، تمام روابط ما احساسی است، هیچ رابطه 100 درصد منطقی ای وجود نداره، اگر شما از کسی خوشتان نیاید، با او هیچ نوع رابطه ای را آغاز نمیکنید، حتی یک رابطه کاری ساده.

خوب ما برای ابراز این هم دردی باید از یک الگو پیروی کنیم، این الگو بر اساس خون جاری در بدن شماست، و همینطور قراردهای دیگر.
پس باید بیشترین احترام، بیشترین کمک، بیشترین توجه به این افراد باشد، که به شرح زیر میباشد.
1- پدر و مادر
2- فرزند
3- برادر و خواهر
4- همسر
5- فامیلهای درجه یک همسر
6- فامیلهای پدری درجه یک
7- فامیلهای مادری درجه یک
8- فامیلهای پدری همسر درجه یک
9- فامیلهای مادری همسر درجه یک
و الی آخر
شاید برخی بگویند که نه همسر باید بیشترین توجه را داشته باشد، باید در جواب بگویم خیر، رابطه شما با پدر و مادر یک رابطه خونی است، در صورتیکه رابطه شما به همسرتان یک رابطه قراردادی است، رابطه شما با والدین خود به هیچ وجهی قابل انقطاع نیست ولی رابطه شما با همسرتان با یک فسخ قرارداد یا همون طلاق تمام میشود.
پس اگر شما این عدالت در رفتار را رعایت کنید، نباید نگران ربته 4ام همسر باشید، چرا چون به او هم به میزان کافی انرژی، محبت و احترام خواهید گذاشت.
برخی از ارتباطات ممکن است بر اساس یکسری بیماری طرفین، کمی کمررنگ تر شود، شما باید این بیماری را برطرف کنید، نه اینکه رابطه را قطع کنید، بیماری هایی مثل، حسادت، خصومت، بدبینی، عدم تعادل اخلاقی و ...
همیشه این را بدانیم، کسی که به پدر و مادرش احترام نمیگذارد، به شما هم احترام نخواهد گذاشت.

یا حق


 
تمرین 27 از 29
ساعت ۱:۱٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٥/٢٦  کلمات کلیدی: تمرینات 29 گانه رمضان

خسته نشوید

کار نیکو کردن از پر کردن است.

نکته مهم این که هیچگاه دست از تمرینات گفته شده برندارید.
نکته بعدی اینه که اگر میخواهید در کار یا حسی موفق بشید، باید تلاش کنید و از این تلاش اصلا خسته نشید.

اگر درس میخونی، باید بیشتر بخونی و از خوندن خسته نشی.
اگر کار میکنی و میبینی که رشدت کمه، باید بیشتر کار کنی و علمتو توی اون زمینه زیاد کنی.
اگر رانندگی ات بده، باید بیشتر راننده گی کنی و از اون خسته نشی.
اگر با همسرت مشکل داری، باید بیشتر با اون با محبت و درست رفتار کنی.
و ...

یادمون باشه، هر وقت احساس کردیم خسته شدیم، یعنی عمرمون داره به هدر میره.

یا حق


 
تمرین 26 از 29
ساعت ۱۱:۳۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٥/٢٤  کلمات کلیدی: تمرینات 29 گانه رمضان

هیچ گاه نا امید نشوید

نا امیدی 3 بخش دارد
بخش اول که کوتاه مدت بوده و باعث عصبی شدن شما میشود
بخش دوم که میان مدت بوده و باعث ناراحتی شما میشود
بخش سوم که بلند مدت بوده و به افسردگی تبدیل میگردد

پس اگر میخواهید از این 3 مشکل بزرگ جدا بشید، هیچگاه نا امید نشوید.
نا امیدی همیشه از مشکلات سر چشمه میگیرد، خواسته ای که اون را دست نیافتنی میبینید. اگر همیشه یادمان باشد، که مشکلات همیشه میگذرد باعث میشود، آرامشی قلبی در شما ایجاد گردد، و اگر در این راستا به خدا اعتماد کنید، راحت تر با این مشکل کنار می آیید.
در بسیاری از موارد، وجود یک مشکل باعث میشه، که روند زندگی شما تغییر کنه و یا یک مشکلی ایجاد میشه که شما را از مصیبتی بزرگتر نجات دهد، نا امید شدن از اینکه مشکل ایجاد شده باعث شده که به خواسته جاری خود نرسید، فکری بسیار کوته فکرانه است.
اگر از کار اخراج شدید، حتما کار بهتری پیدا خواهید کرد.
اگر عشق خود را از دست داده اید، حتما عشق لایقتر پیدا خواهید کرد.
اگر عزیزی از دست دادید، حتما عزیزی دیگر می آید.

یادمان نرود.
آینده همیشه روشن است، اگر امروز چراغش را تهیه کرده باشید.

یا حق


 
تمرین 25 از 29
ساعت ۱:٠٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٥/٢۳  کلمات کلیدی: تمرینات 29 گانه رمضان

با عقل تصمیم بگیریم، با قلب کمک کنیم، کمتر حرف بزنیم

خیلی از افراد هستند که برعکس این این گفته ها عمل میکنند، یعنی با دلشون تصمیم میگیرند، با عقلشون کمک میکنند و حرفهایی میزنند که چند دقیقه بعد اون حرفها را پس میگیرند.

تصمیمیاتی که بر اساس دل است، زود فراموش میشود و یا چون منطق خاصی پشت اون نیست، زیاد به هدف اصلی نزدیک نمیشود و هنگام کمک کردن، چون کمک یک کار آنی است، براش کلی حساب و کتاب میارند و نتیجه میکیرند که نکنند و هر وقت مشکلی پیش میاد، اون دریچه دهان را باز میکنند و اولین چیزی که به ذهن میرسه را میگن.

یک مثال میزنم که بسیار جدید است.
اتفاقی سخت برای مردم آذربایجان افتاد، زلزله ای که خانه های بسیاری را در هم کوبید و بسیاری را مصدوم و برخی را به رحمت خدا فرستاد.

برخی از هم وطنان! در سایتهای اجتماعی احساس کردند که باید اطلاع رسانی شود، چرا چون اطلاع رسانی دولت بد است!
پوسترهایی از تصلیت درست کردند و در صفحات خود گذاشتند که این کار خوبی است. ولی فکر کردند چرا دولت از مردم کمک نمیخواهد!!! پس سر خود اعلام کردند برید خون بدید! مردم نیاز به خون دارند! ساعت 10 صبح!!
اگر کمی با عقل فکر میکردند، هیچ وقت نمیگفتند که ساعت برید! چرا چون دلیلش ساده است،
1- خون مورد نیاز در بانکهای خون سازمان خون موجود است.
2- هر خون زمانی میبرد تا از صحت سالم بودن آن مطمئن شد.
3- هجوم برای خون دادن، فقط مراکز را شلوغ میکند و کارآیی مسئولین آنجا پایین میاید.
4- هر خون زمان انقضا داره، دریافت تعداد بیش از حد نیاز باعث میشه که روش مصرف خون عوض بشه، مثل صادرات.
خوب کساییکه با این روند فکری مخالفت کردند، مورد انتقاد شدید برخی اعضا شدند! مثل اینکه ما ایرانی هستیم!!! تو چه موجودی هستی!!!! و هزاران حرف زشت دیگر. دهانشان باز میشود و هر چه به زبان می آید به زبان می آورند.
ولی از اون همه افرادی که چنین سخن میگویند، شاید بشه گفت که هیچکدام برای کمک کردن نمیروند! چون موقع خون دادن میخواهند با عقل تصمیم بگیرند.
در صورتیکه ما باید، به طور دائمی هر 4 ماه یکبار خون بدهیم، چه برسد زلزله بیایید چه نیاید، خیلی بیشتر از افرادی که آلان در زلزله نیاز به خون دارند، در طول سال، نیاز مبرم به خون دارند و تعداد آنها شاید 100 ها برابر آنها باشد.

پس عاقلانه تصمیم بگیریم، عاشقانه کمک کنیم و کمتر حرف بزنیم.

یا حق


 
تمرین 24 از 29
ساعت ٦:۱٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٥/٢۱  کلمات کلیدی: تمرینات 29 گانه رمضان

قبل از استفاده از امکانات دیگری، از او اجازه بگیرید.

خیلی ها به راحتی برای دیگران برنامه ریزی میکنند! خیلی ها به راحتی منابع دیگری را برای خود استفاده میکنند! و ....

این عمل  یعنی به حساب نیاوردن طرف مقابل، هیچگاه به معنی دوستی صمیمی معنی نمیدهد، فقط کافیه، طرف مقابل به این حرکت شما اعتراض کند، آنوقت رابطه بین شما ممکن است به تیرگی پیش رود.

چند مثال میزنم تا بتوانیم بیشتر درک کنیم.
خانم زنگ میزنه به همسرش که ساعت 5 باید بریم خونه فلانی ها یا مثلا خرید! خوب این همسر برای کارش و درآمد و پیشرفت ساعت 5 یک جلسه کاری تنظیم کرده! اگر به  جواب رد دهد، خانم را آزرده کرده و اگر ندهد، ممکن است یک درآمد مناسب را از دست بدهد. پس بهتر است این خانم وقتی تصمیم گرفت که این کار را انجام دهد، ابتدا از طرف مقابل که قرار است از زمان او استفاده کند، نظرسنجی کند.

خانواده تصمیم میگیرند که چند روز آتی را که تعطیل است، به مسافرت بروند، 2 روز مانده به موعد به شما میگویند اسباب اثاثیه را جمع کن با هم میرم فلان جا! خوب ممکن است این خانواده، برای خودشون هم برنامه ریزی کرده باشند، شاید قرار است بروند به جایی دیگر، شاید قرار است اجبارا سر کار برود و شاید قرار است در خانه درس بخوانند. خوب اگر زودتر اطلاع میدادند شاید به این مشکلات برخورد نمیکردند.

همکار سر یخچال اداره میرود و میبیند که فلانی میوه دارد! یا غذا آورده و او نیاورده، پیش خود میگوید یا او نمیفهمد یا اصلا ما که این حرفها را نداریم او 10 باز غذای منو خورده منم مال اونو میخورم؟ از قضا، همان روز همسر طرف با عشق غذایی درست کرده و برای او گذاشته است و آن طرف دوست دارد که آن غذا را بخورد، یا ممکن است معده اش به هم ریخته و نمیتواند چیزی غیر آن بخورد!

نباید بدون اجازه از منابع دیگران استفاده کنیم! این را همیشه یادمان باشد.

یا حق


 
تمرین 23 از 29
ساعت ٢:٢٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٥/٢۱  کلمات کلیدی: تمرینات 29 گانه رمضان

نقاب را از صورت بکنید، سعی کنید یا خود واقعی به نقاب نزدیک شود یا دیگران شما را به چهره اصلی ببینند.

اغلب ما، شخصیت درونی خودمان را در پشت نقابی پنهان میکنیم، تظاهر میکنیم مذهبی هستیم، در صورتیکه نیستیم، تظاهر میکنیم، شاد هستیم، در صورتیکه نیستیم، تظاهر میکنیم، وضع مالی ما عالیه، در صورتیکه نیست، سعی میکنیم این باور را ایجاد کنیم که فردی باکلاس هستیم، در صورتیکه نمیدانیم کلاس چیست! و  هزاران گزینه دیگر که شما میتوانید خود مثال بزنید.

کمی فکر کنید، ببینید، شما چه نقابی هر روز بر چهره میزنید، و در محیط پیرامون خود میگردید.

در دین اسلام به این نقاب ریا میگن و ریا یکی از بزرگترین، نشانه های منافق است.
ریا از 2 خصلت دروغ گویی و آرزو میاد، که خصلت دروغگویی شما را وادار میکنه نسبت به شرایط رفتاری غیر از آنچه که هستید انجام دهید. ولی آرزو باعث میشه، شما بخواهید خود را آنچه دوست دارید نشان دهید، ولی در هر حال شما آن نیستید که نشان میدهید.
برای رفع این مشکل اگر کار شما برگرفته از دروغگویی باشد، با تمرینات ضد دروغ میتوانید این نقص را جبران کنید، ولی اگر برگفته از آرزوها و تمایلات باشد، باید سعی کنید، به آن آرزو دست پیدا کنید، نه ادای اونو در بیاورید، در آوردن ادا، باعث میشه شما همیشه برای آن نقاب انرژی بگذارید، از مال خود بگذرید و در بسیاری از مواقع باعث میشه که از رویای اصلی خود دور و دورتر شوید.

برای مثال شما فردی هستید، که تمایل دارد خود را پولدار نشون بده، ولی واقعا یک کارمندی هستید که ماهی 500 هزار تومان درآمد دارید، این در عمل غیر ممکن است، ولی برای رسیدن به این نقاب مجبورید لباسهای مارکدار بخرید! عطر آنچنانی استفاده کنید و ... بعد آخر ماه میبینید که بیمار شدید، خرج دوا و درمان ندارید، مسافرت میخواهید بروید، پول ندارید، سال منزل تمام شده و باید کرایه خانه را افزایش دهید، نمیتوانید، هر روز زندگی به شما سخت تر گرفته میشود، ولی اگر بخواهید واقعا پولدار شوید، بجای هزینه های آنچنانی برای لباس و عطر و ... هزینه های کمتری کنید و پس انداز و سپس سرمایه گذاری کنید، بعد از چند سال میبینید، که به آرزوی خود نزدیک میشوید.

برخی فکر میکنند، داشتن برخی تیپها، نشانه با کلاس بودن است، که این خود باوری غلط است، اگر چنین فکر میکنید، شک نکنید، ضعف شخصیتی دارید، این تمرینات را ملکه ذهن خود کنید، فرد با کلاس فردی است که خصوصیات گفته شده را دارا است، یعنی فردی مادب، انسان دوست، یاری کننده، قابل اعتماد و.....

ببینید که نقابی بر چهره دارید، اصلا نقاب صحیحی است؟
نکند زندگی خود را صرف نقابی کنید که ارزشی ندارد!

یا حق


 
تمرین 22 از 29
ساعت ۳:٢۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٥/٢٠  کلمات کلیدی: تمرینات 29 گانه رمضان

سعی کنیم در رفتار عدالت بر قرار کنیم

شاید سخت باشه، که بخواهیم از همه دوستی ها، بگذریم، کاری را که نزدیکان خواسته اند را کنار بگذاریم و رای به کسی دیگه بدیم، خیلی کار سخت و دشواریه ولی باید انجام داد.
عدالت برقرار کردن یعنی در نظر گرفتن تمام فاکتورهای یک عمل برای انجام درست آن. یعنی چی؟ میشه این موضوع را با چند مثال واضحتر کرد.

مثال یک، شما مسئول گزینش یک شرکت هستید، قرار است که 1 نیرو برای یک واحد در نظر بگیرید، کاندیدا یک نفر غریبه و یک دوست است.
خوب چه باید کرد؟
شما باید جدولی تهیه کنید به اسم جدول ارزش یابی، در این جدول، شما نیازهای آن واحد و تخصص های مورد نیاز را نسبت به نیاز یا همون ارزش بارم بندی کنید، سپس یک گزینه هم به اسم معرف داشته باشید و مقدار اون را کمتر از تخصص بدهید. خوب، بعد مصاحبه ها این جدول را به صورت واقعی نه با دید منفی نسبت به فرد، وارد کنید، حالا شما مقدار معرف را نسبت به میزان دلخواه خود تا حداکثر مقداری که تعیین شده وارد کنید، جمع بزنید، هر کس امتیاز بیشتر گرفت، حق اوست که کار کند، این عین عدالت است. برای مثال یک جدول کوچک مینویسم

شغل: کارمند اداری
نیازها: آشنا به اصول اداری (5)، آشنایی به نرم افزارهای آفیس (4)، سرعت در تایپ (4)، پویایی (4)، معرف (5)
غریبه: آشنا به اصول اداری (3)، آشنایی به نرم افزارهای آفیس (4)، سرعت در تایپ (2)، پویایی (3)، معرف (0)=12
آشنا: آشنا به اصول اداری (1)، آشنایی به نرم افزارهای آفیس (2)، سرعت در تایپ (1)، پویایی (2)، معرف (5)=11
حالا شما واقعا حاضرید فرد غریبه را کنار بگذارید و آشنا را قبول کنید؟ هر چند در سیستم اداری جاری باز هم به آشنا امیتاز بیشتر میدهند، ولی این عدالت نیست، برای همین هم، در خیلی از اداره جات با مشکل برخورد میکنیم. شاید همیشه از این شاکی باشید ولی آیا موقع انتخاب دقت لازمه را انجام میدهید؟؟

مثال بعدی، برای یک خانواده قرار است، شما برای فرزندان خود، مبلغی هزینه کنید، آیا باید برای 2 فرزند به یک مقدار هزینه کرد؟ به نظر شما این عدالت است؟ باز هم باید جدول امتیاز دهی را تشکیل بدید.
هزینه کل: 200 هزار تومان
ارزشیابی: موفقیت در تحصیل (5) یادمونن باشه، که دروس دبیرستان همون قدر سخت است که الف با برای یک بچه دبستانی!، میزان رعایت احترام (5)، گوش کردن به درخواستهای والدین (5)، رعایت اصول اخلاقی، مذهبی و اجتماعی (5)، سن (3)
دختر: موفقیت در تحصیل (5)، میزان رعایت احترام (5)، گوش کردن به درخواستهای والدین (4)، رعایت اصول اخلاقی، مذهبی و اجتماعی (5)، سن (3)=22
پسر: موفقیت در تحصیل (4)، میزان رعایت احترام (4)، گوش کردن به درخواستهای والدین (3)، رعایت اصول اخلاقی، مذهبی و اجتماعی (4)، سن (2)=17
خوب هزینه هر نمره میشه، 22+17=39 پس هر امتیار 5128
میزان هزینه برای دختر: 113 هزار تومان
میزان هزینه برای پسر: 87 هزار تومان

رعایت این الگو برای ایجاد عدالت این را به طرفین نشون میده که در حق آنها بی عدالتی نشده است، و همچنین انتخاب پارامترهای درست، یکی از مهمترین کارهایی است که شما باید انجام دهید، در بسیاری از مواقع ما بین افراد، این ارزشیابی باعث رشد افراد میشود، در برخی موارد باعث سرخوردگی میشه، که با صحبتهای دلگرم کننده میشود، آنها را به میدان برگردوند.
به هر حال، باید پارامترها را درست انتخاب کنید.

یا حق

 


 
تمرین 21 از 29
ساعت ۱:٥٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٥/۱٩  کلمات کلیدی: تمرینات 29 گانه رمضان

از دید طرف مقابل به قضیه نگاه کنیم.

خوب اغلب اختلافات، وقتی بوجود میاد، که ما از دید خودمون به قضیه نگاه میکنیم و برای هم دردی! چند نفر هم شریک جرم میگیرم، اگر یکی هم پیدا بشه که بگه نه اینطوری نیست، ممکنه باهاش برخورد هم بکنیم!!
ولی بیاییم کمی انصاف به خرج بدیم، ببنیم اگر ما جای طرف مقابل بودیم، چطور رفتار میکردیم، شاید اگر ما اون طرف بودیم، بدتر از اون رفتار میکردیم.
باز هم چند مثال

بچه شب میخواد بره پارتی! باباش میگه نه، شاکی میشه که باباهه منو درک نمیکنه، خوب یک آن خودتو بزار جاش ببین اگر تو بودی میزاشتی بچه ات بره یک پارتی که ممکنه مشکلاتی هم بعدش پیدا بشه؟

شاگرد، شاکی که معلم انداختتش، حالا خودتو بزار جای معلم که اون برگه ی امتحانی تو را چطوری به 10 برسونه!

کارمند، شاکی که کارفرما، حقشو میخوره، کارمند ببینه اگر جای اون کارفرما بود، با چنین کارمندی چکار میکرد.

البته باید دقیقا با خصوصیات فرد مقابل آشنا باشی نه با تجربیات فعلی و جبهه فعلی جاتو عوض کنی که باز بخواهی به خودت رای مثبت بدی.

یا حق


 
تمرین 20 از 29
ساعت ۱:۱٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٥/۱۸  کلمات کلیدی: تمرینات 29 گانه رمضان

برای حاجات خود، چقدر خود را تغییر میدهید؟

خوب امشب دعا کردید، از خدا طلب بخشش کردید، نیازهای خودتونو گفتید و این کار را 2 شب دیگر هم ادامه خواهید داد، ولی سوال این است، برای طلب حاجات دنیوی و برخی معنوی خود، چقدر حاضرید، شیوه زندگی جاری را تغییر بدید؟

خیلی ها دعا میکنند، خدایا یک کار خوب و پر پول بده، خوب اون میخواد بده، ولی آیا شما نباید ظرفیتهای خودتونو تغییر بدید؟ نباید سعی کنید علم و دانش خودتونو زیاد کنید، یا شاید اصلا توی این زمینه فعلی هیچ کارایی ندارید، پس زمینه کاری را تغییر بدید، خیلی از تغییرات در زندگی باعث میشه، روح شما جلا پیدا کنه و راه های جدیدی را به شما نشون بده، که این همان لطف خدا به شماست، قلب را پاک کن، شیوه زندگی را تغییر بده.

بعضی ها در روابط خودشون مشکل دارند، همسرشون هر روز سر دعوا داره، کارمند با کارفرما کنار نمیاد و ... خوب ببینید شاید 1% اشکال از روابط شما باشه، شاید شما خودتونو 100% میبینید و طرف مقابل شما را 10% میبینه، شاید طرف مقابل بلد نیست به شما بگه که مشکل اصلی چیه، یک نگاهی به رابطه خود بیاندازید، شاید اصلا اون چیزهایی که برای شما و دیگران مهمه برای طرف مقابل مهم نباشه، شاید اصلا از روند تکراری زندگی یا کار از هم خسته شدید، تغییر دهید، اگر این روند درست بود، آلان مشکلی نبود، پس حتما یک جای کار میلنگه، پس بگردید لنگ کار را پیدا کنید و دست از متهم کردن طرف مقابل بردارید، شاید طرف مقابل بلد نیست،.

همین آلان که دارید این مطلب را میخوانید، مطمئن باشید، این لطف خداست که شامل شما شده، از همین آلان شما مسئولید در مقابل تغییر نداده ها در زندگی، برای بهبود رابطه، کار، پول، عشق و هر چه نیازش دارید، اگر با این روش به مشکل برخورد کردید، راهی دیگر انتخاب کنید، شاید این راه، خیلی راه درستی نباشد.

یا حق


 
تمرین 19 از 29
ساعت ٧:٥٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٥/۱٦  کلمات کلیدی: تمرینات 29 گانه رمضان

گاهی اوقات کافیه فقط با خدای خودت حرف بزنی

خیلی وقتها، آدم دلش میگیره، دلش میخواد راز دلشو بریزه بیرون، ولی با کی، کی میتونه محرم راز دل آدم باشه، که میتونه اینقدر قوی باشه که وقتی یه مشکل کوچیکی باهاش داشتی، اونو چماق نکنه بزنه توی سرت، زنت، شوهرت، پدرت، مادرت، خواهرت، برادرت، دوستت؟ به نظر میاد هیچ کدوم، تنها کسی که میتونه هم کمکت کنه و هم صلاح تو را بدونه و هم رازتو چماق نکنه، فقط یکیه، اونم خداست.

شب 19 ماه رمضان فرصت خوبیه که بریزی بیرون، هر چی دلت میخواد بگی، خالی بشی، تصمیم بگیری، که سال آینده را چطور بسازی.
پس از آلان ببین اون شب چی میخواهی بگی

یا حق


 
تمرین 18 از 29
ساعت ۱٢:۱٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٥/۱٦  کلمات کلیدی: تمرینات 29 گانه رمضان

سعی کنیم بیشتر به خواسته جمع عمل کنیم تا فرد

خوب امروز یک تمرین سخت دارم، سختی اون برای اینه که در خیلی از اوقات باید از خواسته خودت بگذری و به خواسته دیگران احترام بگذاری، کلا باید عمل وتو را فراموش کنی. البته این دلیل نمیشه، که خواسته خودت را ابراز نکنی، شما باید بگید من با این موضوع به این دلیل موافقم و اگر تونستی نظر دیگران را جلب کنی، که هیچ، اگر نشد، با شادی نظر اونها را قبول کنی، هیچگاه این احساس را نباید در طرف مقابل ایجاد کنی، که بر خلاف میل خودم دارم این خواسته شما را عمل میکنم و شما یکی به من بدهکار شدید.
باز هم با یک مثال توضیح میدم.
توی یک خانواده هستید و تمایل دارید برید مسافرت.
پدر خانواده: شیراز
مادر خانواده: مشهد
پسر خانواده: شمال
دختر خانواده: اصفهان
خوب حالا اگر شما بخواهید تصمیم بگیرید چه میکنید؟
به نفع مادر یا پدر خانواده کنار میایید؟ یا به نفع پسرها یا نفع دختر؟
مادر سعی میکرد، از مشهد بگه و فواید اون!
پدر هم از آثار تاریخی و حافظ و سعدی و ....
پسر هم که میگن میریم تنی به آب میزنیم و حالی از خود بدر میکنیم.
دختر خانه هم از صنایع دستی و جاهای گردشگری میگه.
همه چی با هم تناقض داره و اگر هر کسی به اصرارش ادامه بده، ممکنه اصلا اون سفر کلا منحل بشه.
خوب کدوم شهر؟ چقدر زمان؟ چقدر هزینه؟ وسیله حمل و نقل؟
اگر قرار باشه با ماشین برید، و  مشکل هزینه و زمان هم نباشه، میشه این 4 راه را به 2 راه کوچیک کرد (ساده سازی) یعنی مسیر شمال-مشهد و مسیر اصفهان-شیراز
از نظر مسافتی هر 2 تقریبا یکسان هستند، ولی مناظر زیباتری سر راه شمال مشهد است، پس با این ترفند میشه دختر را برای گرفتن عکسها زیبا در این مناظر تشویق کرد. ولی مشکل اینجاست، خوب پارسال این مسیر را رفته اید! پس مادر و پسر باید از خود گذشتگی نشون بدند و به خواسته خواهر و پدر احترام بگذارند.
پس میرن، اصفهان و مشهد. مهم اینجاست که این آقا پسر شیراز بیشتر هم بهش خوش میگذره و خانم هم اصفهان کلی صنایع دستی میخره!! اینجاست که پدر میگه، میرفتیم شمال بهتر بود ها!!!!!


 
تمرین 17 از 29
ساعت ٢:٠٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٥/۱٥  کلمات کلیدی: تمرینات 29 گانه رمضان

کمتر پشت دیگران بد حرف بزنیم

خوب امروز یک کار خیلی سخت میخوام بگم.
اون کار چیه، تا یکی رو میبینیم شروع نکنیم پشت سر شخص سومی به حرف زدن، حالا میخواد اون طرف هم بشناسه، میخواد نشناسه، مهم نیت شما برای ابراز اون کلمات است.
یعنی چی، یعنی گاهی وقتها، آدمها میخوان هر جوری که شده، از شخص سوم، یه جورایی انتقام بگیرند! خوب وقتی اونقدر ضعیف هستند که نمیتونند، دست به حرف زدن میزنند، و شروع میکنند پشت سر طرف حرفهای کوچک کننده زدن.
مهم نیت است، حالا اینکه طرف مقابل میخواد بشناسه، میخواد نشناسه، تاثیر منفی که باید روی شما بگذاره را میزاره، و جالبی ماجرا اینجاست که شما از این کار هم لذت میبرید، اینکار میدونید مثل چی میمونه، مثل این میمونه که یک غذای چرب را با کلی نمک و سرکه بخوری، شاید خیلی حال بده ولی، تاثیرش انوقدر بر بدن شما مضر هست، که اصلا ارزش اون لذت را نداره.
طرف میره شیشه میکشه، بهش میگن نکن میمیری، خودشم میدونه ولی نمیتونه از این کار دست برداره، چون نمیتونه با اون لذت آنی که سراغش میاد کنار بیاد.
خوب اگر میخواهی روحیه و شخصیتی قوی داشته باشی، سعی کن هر روز کمتر پشت دیگران صفحه بزاری، حتی شده اگر توی تاکسی نشستی و داری درباره زنت، شوهرت، کارمندت و یا کارفرمات حرف میزنی، اگر میدونی قصد خراب کردنه، اصلا نزن.
بجاش سعی کن از نقاط مثبتش بگی، یا اگر در جمعی قرار گرفتی که دارند مثل نخود چی!! صفحه میزارند، تو سعی کن نزاری، در نهایت میتونی بگی، چی بگم والا!

یا حق


 
تمرین 16ز 29
ساعت ۱:٢٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٥/۱٤  کلمات کلیدی: تمرینات 29 گانه رمضان

همیشه به دیگران در حد توان کمک کنیم

خوب امروز باید این تمرین را تکرار کنید، شاید بیشتر ما این کار را انجام میدهیم، ولی خیلی ها این کار را نمیکنند.

برای مثال شما یک دانشجو هستید، و تمایل دارید که شاگرد اول کلاس باشید، خوب این هدف خوبه، ولی اگر میبینید، همکلاسی شما در درسی مشکل دارد، این وظیفه شما است که در اون درس کمکش کنید، یادمون باشه، مهم نیست که در این درس یا ترم یا کل شاگرد اول باشید، مهم این است که بتونیم در پیشگاه خدا شاگرد اول بشیم.

شما در تخصصی دارید، در محل کار فرد صفر کیلومتری آمده، این وظیفه شما است که به او یاد دهید، چگونه اون کار را به نحو احسن انجام دهد، از این نترسید، که ممکن است جای شما را بگیرد، خدواند همیشه ناظر شما است.

در پشت فرمان ماشین در حال رانندگی هستید، خانوم یا آقای پیری، یا فردی با فرزند کوچکش و یا هر کسی در حال عبور از خیابان است، ترمز کنید، بگذارید از خیابان رد شود، اگر دیدید فرد جوانی آرام از خیابان رد میشود، سرتان را از ماشین بیرون نیارید و بگویید مگر اینجا شانزلیزه است، که با ناز رد میشه، یا بوق بزنی، یا سرعت خودتونو کم نکنید، 1% احتمال دهید که ممکن است، پای او مشکلی داشته باشد که نمیتواند از آن تندتر برود.

مادرتان روزه است، دوست دارد افطار با نان داغ کند، این وظیفه شماست که برای اون نان داغ تهیه کنید، چرا؟ چون ایشون، چه شبهایی به خاطر ونگ شما نخوابیده، و برای شما در اوج لذت خواب، از خواب خود زده و برای شما شیر درست کرده و .....

به هر دلیل، هر کمکی که میکنید، انرژی در شما شکل میگیرد، که در ابتدا باعث شادی شما شده و در مرحله بعد، روح شما را جلا داده و در آخر شما را برای جادوگری ما آماده میکند.


 
تمرین 15 از 29
ساعت ۱:۳٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٥/۱۳  کلمات کلیدی: تمرینات 29 گانه رمضان

به اعتقادات دیگران اهانت نکنیم، هر چند برخلاف نظر ما باشد

خوب این درس خیلی سخته، و ممکنه خیلی ها فکر کنند که این درس باعث میشه برخی موافق در مقابل دین برآید. ولی اینطور نیست.

شما با افراد زیادی در تعامل هستید، با ایده ها، نظریه ها و اعتقادات مذهبی مختلف.

یکی وجود خدا را قبول نداره، یکی شیطان پرسته، یکی مذهبی بسیار معتقد است و یکی مخالف شدید نظام و دیگری موافق آن.

خوب هر کسی مانند شما نظریه ای داره، شاید نظریه اون از نظر دین مردود باشه، یا از نظر شما قابل قبول نباشه، ولی این فرد با این نظریه عجین شده و مشکل است که از اون جدا بشه، اگر قرار باشه، که از اون اعتقاد رد بشه، باید در خودش یک انقلابی ایجاد کنه، که کاری بسیار سختی است.

خوب اگر شما به صراحت بخواهید بگویید که کار شما اشتباه است، به محض گفتن این کلمه، فرد وارد حالت تدافعی میشه و جلوی شما گارد میگیره، بعد منتظر میشه، که شما اولین اشتباه را بکنید، سپس اولین ضربه را به شما وارد میکنه، در برخی موارد  این ضربه آنچنان سخت است، که ممکنه در اعتقادات درست شما خلل وارد کنه.

خوب چطور میشه چنین افرادی را در ابتدا تحمل کرد.

ساده است، کافیه بگی آره اینطوری هم میشه به قضیه نگاه کرد، این حرف باعث میشه که فرد گارد نگیره و هر وقت که خواستید به راحتی جملات خودتونو به قلبش راه بدید، این یکی از تمرینات مهم برای جادوی کلام است.

یادتون باشه، اگر کسی پاش پینه بسته، یک دفعه اونو حموم نمیبرند و با سنگ پا بیوفتند به جونش و شروع به تراشیدن کنند، این کار باعث صدمه دیدن اون فرد شده و دفعه بعد دیگه این شخص هیچ تمایلی برای پاکسازی این پینه ها نداره.
شما باید ابتدا با پماد یا آبجوش یا ... اون پا را آماده کنی تا بتوانی مقدار کمی از اون پینه را برداری، روز اول 1 میلیمتر، روز دوم یکم دیگه و بعد از 1 ماه میبینی، که همه پینه ها را بدون خونریزی برداشتی و فرد هم با علاقه در این سمت شما را کمک کرده.

جادوی کلام میگه، اگر میخواهی صحبتت دلنشین باشه، یکی از راه های اون اینه که نگذاری فرد در مقابل تو جبهه بگیره و بخواد شما را به زمین بزنه.

یا حق


 
تمرین 14 از 29
ساعت ۱:٠٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٥/۱٢  کلمات کلیدی: تمرینات 29 گانه رمضان

همیشه با دیگران طوری رفتار کن، که دوست داری با تو رفتار کنند.

خوب شاید این حرف را خیلی زیاد شنیده باشید، ولی شنیدن کافی نیست، باید این کار را در تک تک وظایف روزانه خودتون بکار بگیرید.

دقت کردید، افرادی که بیش از حد لودگی میکنند، دیگران هم هیچ وقت اونها را جدی نمیگیرند؟ یا افرادی که بیش از حد جدی هستند، دیگران زیاد نمیتونند با چنین افرادی راحت باشند؟ همیشه عکس العمل افراد به رفتار خود شما بر میگرده، همیشه سعی کنید در زمان خودش، بامزه، در زمان خودش، قابل اعتماد و در زمان خودش غمخوار طرف مقابل باشید.

آدمها همیشه درست کردار نیستند، اگر در حق شما، کاری خطا کردند، فکر کنید، که اگر شما این کار را کرده بودید، دوست داشتید با شما چه رفتاری شود، همان رفتار را با طرف مقابل انجام دهید.

این فکر، که ممکن نیست، شما چنین خطایی کنید، فکری خام است، ممکن است، اگر شرایطی مانند طرف مقابل داشته باشید و همچنین، وسوسه شیطان نیز دلیلی شود، شما نیز چنین عملی را انجام دهید. پس سعی کنید، در روابط عاقلانه فکر کنید، و خیلی به مسایلی که باعث جدایی شود فکر نکنید.

البته اگر عمل فقط به خود شما برمیگشت، این حق را دارید، اگر به جمع برمیگردد باید جمع تصمیم بگیرد. همیشه بخشش راه حل مفیدی برای شما خواهد بود، به شرطی که فرد مقابل سود جو نباشد.

 

یا حق

 


 
تمرین 13 از 29
ساعت ۱۱:٤٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٥/۱٠  کلمات کلیدی: تمرینات 29 گانه رمضان

همیشه برای خدا کار کنید

خوب درس امروز خیلی مثبته، شما اگر به کسی کمک میکنید، به کسی محبت میکنید، کاری انجام میدید، فقط برای خدا باشه. چرا؟

من به دوستم کمک میکنم، بعد از کمک انتظاری در من ایجاد میشه، که منتظر هستم تا اون دوست یه جورایی جبران کنه. حالا اگر اون دوست نتونه، نه اصلا نخواد جبران کنه، حس بسیار بدی در شما شکل میگیره، که باعث دلسردی شما نسبت به کمکهای دیگری میشه، خوب حالا اگر شما بگویید خدایا من به خاطر تو به این دوستم کمک میکنم، دیگه از این دوست انتظار جبران نخواهید داشت، همچنین خدا که قادر است، جایی دیگه که شدیدا به کمک نیاز دارید، یکدفعه پاداش 100 کمکی که بخاطر اون را کردید 1 جا به شما میده.

کار فقط بخاطر خدا مثل حساب پس اندازی میمونه که کم کم اونو پر میکنی و وقتی نیاز پیدا میکنی، یکدفعه مقدار زیادی از انونو برداشت میکنی.

به نظر شما کدوم بهتره، پاداش از طرف مقابل باشه، یا از طرف خدا؟

یا حق


 
تمرین 12 از 29
ساعت ۱۱:٢٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٥/٩  کلمات کلیدی: تمرینات 29 گانه رمضان

مثبت اندیش باشید

خوب تمرین امروز با تمرین دیروز خیلی نزدیک است و یه جورایی بهم تنیده است. شما در تمرین پیش یاد میگیرد که مسایل زاید را کنار بریزید تا به قلب مساله برسید. در این تمرین باید یاد بگیرید که به مشکلات و یا مسایلی که با آن برخورد میکنید، همیشه این را در نظر داشته باشید، که حتما صلاح خداوند در آن است، این امر باعث میشود که شما به سختی های زندگی، با دیدی مثب نگاه کنید.

آیا هیچگاه خدواند برای بنده خود بد میخواهد؟ مسلما خیر، پس هر چه از او میرسد، خیر است، البته کم کاری های خودمان را نباید تقصیر کسی انداخت، اموری که به ناخواسته و در خارج از توان ما رخ میدهد، حتما به صلاح ما است، شاید امروز نتوانیم درک کنیم که چرا، ولی بعد از گذشت زمان، به حقیقت اون پی میبریم. و گاهی به این می اندیشیم، که چرا من آنقدر سعی کردم که آن مشکل حتما حل شود، اگر نمیشد، آلان وضعیت بهتری داشتم.

شاید این سخن به نظر شما عجیب بیاید، ولی ممکن است حتی برای خود شما نیز اتفاق افتاده باشد، کمی در گذشته دقت کنید، حتما متوجه خواهید شد.

 

یا حق

 


 
تمرین 11 از 29
ساعت ۳:٤٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٥/٩  کلمات کلیدی: تمرینات 29 گانه رمضان

ساده اندیش باشید

یکی از مشکلاتی که ما را از اصل جدا میکنه، پیچیده فکر کردن به مسایلی هست، در پیش رو داریم، برای مثال فرد مقابل چرا چنین کاری کرد؟ خوب اگر آدمی باشید که عادت به پیچیده فکر کردن داشته باشید، همیشه هزاران فکر منفی در ذهن شما جای میگیره، که فکر شما را از اصل موضوع منحرف میکنه.
اصلیترین سوال، چرا ما خلق شدیم؟ اگر بخواهیم پیچیده فکر کنیم، هزاران سوال دیگر در ذهن جای میگیره که جواب آنها را هم نمیتوانیم بدیم.

خوب راه حل چیست؟ چگونه میتوان ساده اندیش بود.

برای شروع به این کار ابتدا باید ببینید، هدف از سوال یا اتفاق یا کار، چیه، هدف اصلی را پیدا کنید، شاخه و برگهای اضافی را بزنید، تا قلب مسئله ظاهر شود، هنگامیکه آن قلب را پیدا کردید، میتوانید تک تک اتفاقات بعدی را نیز به همین روش جلو ببرید.

همیشه به خاطر داشته باشید، سنگ بزرگ نشان نزدن است، پس اگر میخواهید بزنید، از سنگهای کوچک استفاده کنید، بعد از مدتی میبینید، به جندین برابر اون سنگ بزرگ زدید و به آسانی و کمترین انرژی این کار را کردید.

یا حق


 
تمرین 10 از 29
ساعت ۱:٥٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٥/۸  کلمات کلیدی: تمرینات 29 گانه رمضان

بخشش، روح شما را بزرگ میکند

همه انسانها در هر مقام و پستی که باشند، چه پدر باشند چه مادر، جه دختر و چه پسر، چه کارمند و چه مدیر و ... همه و همه اشتباه میکنند.
این اشتباهات اگر مستقیما به شما برمیگردد، باید این قدرت را داشته باشید که با لبخند طرف را ببخشید، البته اگر مقدور است روبروی طرف قرار بگیرید، شرح اشتباه کنید و او را در آغوش بگیرید و با بیان احساس واقعی خود نسبت به کاری او در حق شما کرده بگویید که شما او را میبخشید.
یادتان نرود شما هم نیاز دارید تا دیگران شما را ببخشند.
وقتی شما از ته دل کسی را میبخشید، انرژی مثبت در درون شما شکل میگیره و این انرژی باعث میشه که جلوی اشتباه کردن شما را بگیره.
پس از همین آلان اگر از دست کسی دلخور هستید، به او بگویید و بگویید من شما را بخشیدم.

یا حق


 
تمرین 9 از 29
ساعت ۱٢:٥٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٥/٧  کلمات کلیدی: تمرینات 29 گانه رمضان

راستگویی بزرگترین نعمت زندگی است.

همیشه سعی داشته باشیم در زندگی راستشو بگیم. چه طرف مقابل خوشش بیاید چه نیایید. پنهان کاری نشان دهنده ضعف گوینده است، وقتی شما با فردی روبرو میشید که نمیتونید به حرفش اعتماد کنید، یعنی این فرد از ضعف شخصیتی برخوردار است و برای پنهان کردن اون ضعف مجبور است به دروغ آن را پنهان کند.

حالا این سوال پیش میاید که دروغ مصلحتی مجاز است؟
پاسخ ساده است خیر!

در هیچ شرایطی دوروغ گفتن جایز نیست، ولیکن همه ما به نوعی با این مساله درگیر هستیم، سعی کنیم روزانه تا آنجا که مقدور است از آن کم کنیم، خیلی از دروغهایی که میگوییم، اصلا نیازی به آن نیست.
برای مثال صبح دیر کردید، همکارتان میپرسد، چرا دیر کردی؟ شما میگید، بچه اذیت کرد! توی ترافیک گیر کردم! و ... خوب راستشو بگو، صبح خواب موندم. شما یک کار اشتباه کردید، که دیر آمدید چرا با یک کار اشتباه دیگر باز بار این اشتباه را سنگین تر میکنید؟

در بسیاری از مواقع اصلا نیاز نیست درباره موضوعی صحبت کنید، اگر خاطرتان باشد، گفتم یاد بگیرید که احساسات خود را بیان کنید، این تمرین در جلوگیری کردن از دروغ گفتن بسیار مفید است. چطور؟
دوستی از شما میپرسد که فلان مساله چطور شد؟ شما عمقیا دوست ندارید در اینباره صحبت کنید، خوب بگویید: با این که من تو را خیلی دوست دارم ولی عمیقا این حس را دارم که باید در اینباره با کسی صحبت نکنم.
اگر طرف آدم خوبی باشد و فهمیده، دیگر سوال نمیکند، ولی اگر نفهم باشد با اصرار های بی مورد شما را آزرده میکند، طبیعتا دوستی با چنین فردی خیلی جذاب نیست.

درمواقعی هم میتوانید موضوع صحبت را تغییر دهید تا کلا صورت مساله پاک شود، این بستگی به قدرت شما در کنترل مکالمات دارد.

به هر حال سعی کنیم هر روز 1 دروغ کمتر بگوییم.

یا حق


 
تمرین 8 از 28
ساعت ۱:۱٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٥/٦  کلمات کلیدی: تمرینات 29 گانه رمضان

لبخند بی هزینه ترین درمان است

همه انسانهای روی زمین مشکل دارند، با مسایل روزمره درگیر هستند و با آنها دست و پنجه نرم میکنند. بهترین راه برای مقابله با استرسهای وارده از این مشکلات کوچک داشتن لبخند بر روی لبان شما است. لبخند بزنید، نه قهقهه. شاید در فرهنگ ما اگر کسی را مدام در حال خنده های بلند ببینید، به او هزاران انگ ببندید، ولی هیچکس برای داشتن لبخند شما، شما را سوال پیچ نمیکند.

اگر آرامش ندارید، اگر عصبی هستید، اگر سخنان شما به دل طرف مقابل نمینشیند، همه این مشکلات فقط با کلید لبخند باز میشود.

حرفی که با لبخند ابراز میشود، حتما بر دل طرف تاثیر میگذارد.
ما 3 نوع لبخند داریم
1- لبخند از روی شادی
2- لبخند از مهربانی
3- لبخند محزون

بسته به شرایط و در مقابل فردی که هستید میتوانید یکی از این 3 نوع را انتخاب کنید.
همیشه لبخند نوع 2 را بر لب داشته باشید، اینطوری خستگی شما کمتر مشخص میشود و مشکلات کمتر شما را آزار خواهد داد
اگر فردی کاری خنده دار کرد، اگر در جشنی هستید، یا میخواهید عکسی یادگاری بگیرید از این نوع لبخند استفاده کنید، جوری که برق شادی توی چشمان شما بیانگر میزان شادی شما باشد.
اگر فردی، عزیزی از دست داده، مشکلی شدید دارد، میتوانید با یک لبخند محزون، به همراه چشمانی اندوهگین، باعث آرامش فرد مقابل شوید.
هم اکنون تلخ ترین خاطره زندگی گذشته خود را به یاد بیاورید، آیا آلان به همان اندازه اندوهناک است؟ پس چرا نباید به آن مساله خندید.
یادمان باشد مساله ای که با پول حل میشود، مشکل نیست.

یا حق


 
تمرین 7 از 29
ساعت ٢:۱۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٥/٥  کلمات کلیدی: تمرینات 29 گانه رمضان

امید خود را از دست ندهید.

شما یاد گرفتید که چطور صبر کنید، و این قدرت را در خود افزایش دهید، ولی چیزی که باعث دوام آوردن بیشتر اون میشه، داشتن امید است.

خیلی ها در مقاطعی از زمان امید خودشونو نسبت به مساله ای میخواهند از دست میدهند، این امر باعث میشه، صبر خودشونو در مقابل مشکل از دست بدهند، گاهی رو به خدا میکنند و از او شکایت میکنند.
ما نمیدانیم چی برای ما خوب است، چی نیست. همیشه باید به یاد داشته باشیم که خدایا، من صبر میکنم تا انتهای زندگیم، اگر تو صلاح میدانی این مشکلی که بنظر من هست را برطرف کن، اگر میبنی به صلاح من نیست، طوری این مشکل را از ذهن من پاک کن که نتوانم دیگر به سمتش بیایم.

مثال صلاح یک چیز ساده است، شما میبینید، فرزند کوچک شما، خواهر شما، برادر شما یا هر بچه کوچکی که اطراف شما هست داره با یک چاقوی تیز بازی میکنه، شما به هر کلکی که شده اون چاقو را از دست بچه میگیرید، بچه نمیدونه که اون چاقو چه خطری میتونه براش داشته باشه، برای همین هی نق میزنه، هی التماس میکنه، هر چقدر که شما براش توضیح میدی، گوش شنوا نداره و باز حرف خودشو میزنه.
خیلی از اوقات ما با خدا مثل همون بچه رفتار میکنیم.
یک مثال دیگه، خانوم یا آقایی تمایل داره به جنس مخالف خودش برسه، یکی رو انتخاب کرده و چون خدا دوستش داره و میبینه که به صلاحش نیست، هی چوب لای چرخ این رابطه میزاره و میخواد که شما برید کنار. ولی شما که خود را عقل کل میبینید، با اینکه پدر و مادر و دوستان شما هم میگن که بابا این رابطه خوب نیست، ولی عشق چشم شما را کور کرده و باز هی میخواهید به این خواسته برسید. این رفتار دقیقا مثل همون رفتار بچه نیست؟
خوب خدا باید چکار کنه، باید بزاره به طرف مقابل رسید؟ یا نزاره؟ حالا شما شب و روز دعا میکنید، میرید دخیل میبندید و ....
اگه شما جای خدا بودید، چه میکردید؟
امید خودتون را همیشه به این داشته باشید که خداوند بهترین را برای شما میخواهد و این شما نیستید که میدانید بهترین برای شما چیست.
هیچ وقت نخواهید فهمید که صلاح شما چیست، شاید بتوانید حدسی بزنید و بر روی این حدسیات کاری انجام دهید ولی همیشه باید این امید را داشته باشید که خداوند همیشه یاور شما است و کاری میکنه که بهترین فکر به شما را ه پیدا کنه.

امید خود را از رحمت خدا قطع نکنید.
یا حق


 
تمرین 6 از 29
ساعت ٢:٥٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٥/٤  کلمات کلیدی: تمرینات 29 گانه رمضان

صبر، تحمل و توان خود را افزایش دهید

در تمرین قبل گفتم، شما باید سعی کنید خشمگین نشید، این تمرین بدون پرورش صبر و تحمل غیر ممکن است.

اتفاقاتی که باعث خشمگین شدن شما میشه، باید در مرحله اول اونو تحمل کرد، شما باید این خصوصیت را در خود تقویت کنید تا بتوانید خشم خود را کنترل کنید.

برای اینکه بتوانید دیگران را خشمگین نکنید باید، صبر داشته باشید، همیشه یادتون باشه، کارها در زمان خودش انجام میشه، عجله بیش از حد فقط باعث میشه که شما را بیشتر آزار بده. این حرف بدین معنی نیست که تلاش نکنید، تلاش کنید ولی بگذارید پاسخ در بهترین زمان به شما بازگردد.

طرف مقابل حرفی زده، شما عجولانه میخواهید جوابشو بدید، به قولی کم نیارید، چون به اندازه کافی صبر نمیکنید، ممکن است حرفی بزنید که بعدها پشیمون شوید، تا حتی همون لحظه شما را پشیمون کنه.

تمرین کنیم، که صبر داشته باشیم و تحمل رفتارهای دیگران را نیز داشته باشیم.

یا حق


 
تمرین 5 از 29
ساعت ۳:۱۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٥/۳  کلمات کلیدی: تمرینات 29 گانه رمضان

خشمگین نشو، و خشمگین نکن

درس بعدی که باید همه ما یاد بگیریم اینه که هر کسی یکسری حق و حقوقی داره، همچنین افراد نظریات خاص خودشونو دارند چه این خواسته ها درست باشند چه غلط.

پس هر گاه حرفی یا رفتاری خلاف باورهای خود میبینید، شما را سخت دگرگون میکنه و عصبی میشوید، به میزان کنترل خودتون میتونید از خود عکس العمل نشون بدید. خیلی ها چون تسلط کافی بر رفتارهای خودشون ندارند، این رفتار بصورت خشم بروز میکنه.

حالا چطور میشه که بتونیم این رفتار را کنترل کنیم.
اگر فرد مقابل عملی ازش سر زد که با افکار و اعتقادات شما همسو نبود، کافیه این جمله توی ذهن شما بیاد، که طرف همینه، نمیشه بیشتر ازش انتظار داشت.
برای مثال یک باطری 1.5 ولتی نمیتونه یک لامپ 3 ولتی را روشن کنه، پس نباید انتظار چنین چیزی را داشت. بلعکس اون هم صادقه یعنی یک باطری 3 ولتی یک لامپ 1.5 ولتی را میسوزونه.
وقتی شما این قانون را میدونید، پس هیچ وقت دچار این اشتباه نخواهید شد.
وقتی با یک نفر که هر روز در حال زندگی هستید، یا همکارتان که هر روزه با هم کار میکنید، یا دوستتان که برخی از روزها با هم هستید و ... این اخلاقیات و خصوصیات فرد را حتما میفهمید، پس اگر دوست دارید روابط شما بصورت حسنه دوام داشته باشه، هیچگاه روی اعتقادات طرف رژه نرید. همچنین اگر دیدید که کسی داره رژه میره، بیخیال باشید، چه اهمیتی داره، کسی که نمیفهمه دلایل شما برای این موضوع چیه براش ناراحت یا عصبانی بشید.

پس سعی کنید از رفتارهای دیگران خشمگین نشید،
و سعی کنید روی خطهای قرمز افراد پا نزارید.

تا دوستی و رابطه شما ادامه پیدا کند.

یا حق


 
تمرین 4 از 29
ساعت ۱:٥۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٥/٢  کلمات کلیدی: تمرینات 29 گانه رمضان

درخواستهای خود را مطرح کنید

هر انسانی از طرف مقابلش یکسری درخواست داره، بستگی به میزان صمیمیت خود نسبت به طرف مقابل درخواستهای خود را بیان کنید، در بسیاری از موارد خواست شما همان خواست طرف مقابل است.

با سرپوش گذاشتن روی درخواستهای خود نسبت به طرف مقابل یک نوع حس از خودگذشتگی به شما دست میده، که این حس به شما دست میده که به طرف مقابل یک حالی دادید و امتیازی پیش خود کسب میکنید. وقتی این خواسته های ابراز نشده روی هم زیاد میشوند، این حس به شما دست میده که من چقدر خودم را برای طرف به زحمت انداختم! خیلی از مشکلات بین زوجین از این احساسات ابراز نشده سرچشمه میگیره.

بسیاری از این درخواستها فقط از ترس برآورده نشدن بیان نمیشه، از این میترسیم که اگر بیان کنیم طرف دست رد به سینه شما میزنه، خوب بزنه، همانطور که شما این حق را دارید که بیان کنید، طرف مقابل هم این حق را داره که به خواسته شما جواب مثبت بدهد یا ندهد.

در روابط کاری، کارمند از کارفرما کمک مالی میخواهد، وضعیت شرکت از دید کارمند زیاد مناسب نیست، پس این درخواست را بیان نمیکند، این عدم ابراز باعث میشه که کارمند این حس را داشته باشه که به کارفرما حال داده، حال ممکن است در صورت ابراز این خواسته، کارفرما بتونه حتی بخشی از اونو جواب بده!

در روابط دوستی هم این مساله صادق است، دوست بدون داشتند دانش کافی از دوست دیگه درخواستهای خودشو پنهان میکنه در صورتیکه شاید طرف مقابل بتونه به او کمک کنه.

خیلی از مشکلات ما با ابراز درخواستهای ما برطرف میشه.

باید یاد بگیریم که آنچه واقعا در دل داریم و میخواهیم را درخواست کنیم.
دعا میکنید، واقعا از خدا درخواست کنید، از چی میترسید؟ خدا اگر صلاح بدونه برات انجام میده، اگر نه شاید وقتی دیگر انجام بده و شاید اصلا انجامش برای تو اصلا مفید نیست. بگذارید خدا خودش مشخص کنه چی برای شما خوبه و چی نیست.
با ابراز خواسته های خود، این حس از خودگذشتگی الکی را از بین ببرید و روابط خود را سالم کنید.

در راستای جادوی کلام، این تمرینات بسیار مفید هستند، باعث میشه هر حرفی که شما میزنید به دل طرف مقابل بشینه و کار شما انجام بشه.

پس تمرینات را جدی بگیرید.

تمرینات بر اساس اولویت برنامه ریزی شده و هر تمرین را حداقل تا پایان این دوره هر روزه ادامه دهید.

بعد از 30 روز خواهید دید که چقدر متفاوت فکر و زندگی میکنید.

یا حق