تمرین 22 از 29

سعی کنیم در رفتار عدالت بر قرار کنیم

شاید سخت باشه، که بخواهیم از همه دوستی ها، بگذریم، کاری را که نزدیکان خواسته اند را کنار بگذاریم و رای به کسی دیگه بدیم، خیلی کار سخت و دشواریه ولی باید انجام داد.
عدالت برقرار کردن یعنی در نظر گرفتن تمام فاکتورهای یک عمل برای انجام درست آن. یعنی چی؟ میشه این موضوع را با چند مثال واضحتر کرد.

مثال یک، شما مسئول گزینش یک شرکت هستید، قرار است که 1 نیرو برای یک واحد در نظر بگیرید، کاندیدا یک نفر غریبه و یک دوست است.
خوب چه باید کرد؟
شما باید جدولی تهیه کنید به اسم جدول ارزش یابی، در این جدول، شما نیازهای آن واحد و تخصص های مورد نیاز را نسبت به نیاز یا همون ارزش بارم بندی کنید، سپس یک گزینه هم به اسم معرف داشته باشید و مقدار اون را کمتر از تخصص بدهید. خوب، بعد مصاحبه ها این جدول را به صورت واقعی نه با دید منفی نسبت به فرد، وارد کنید، حالا شما مقدار معرف را نسبت به میزان دلخواه خود تا حداکثر مقداری که تعیین شده وارد کنید، جمع بزنید، هر کس امتیاز بیشتر گرفت، حق اوست که کار کند، این عین عدالت است. برای مثال یک جدول کوچک مینویسم

شغل: کارمند اداری
نیازها: آشنا به اصول اداری (5)، آشنایی به نرم افزارهای آفیس (4)، سرعت در تایپ (4)، پویایی (4)، معرف (5)
غریبه: آشنا به اصول اداری (3)، آشنایی به نرم افزارهای آفیس (4)، سرعت در تایپ (2)، پویایی (3)، معرف (0)=12
آشنا: آشنا به اصول اداری (1)، آشنایی به نرم افزارهای آفیس (2)، سرعت در تایپ (1)، پویایی (2)، معرف (5)=11
حالا شما واقعا حاضرید فرد غریبه را کنار بگذارید و آشنا را قبول کنید؟ هر چند در سیستم اداری جاری باز هم به آشنا امیتاز بیشتر میدهند، ولی این عدالت نیست، برای همین هم، در خیلی از اداره جات با مشکل برخورد میکنیم. شاید همیشه از این شاکی باشید ولی آیا موقع انتخاب دقت لازمه را انجام میدهید؟؟

مثال بعدی، برای یک خانواده قرار است، شما برای فرزندان خود، مبلغی هزینه کنید، آیا باید برای 2 فرزند به یک مقدار هزینه کرد؟ به نظر شما این عدالت است؟ باز هم باید جدول امتیاز دهی را تشکیل بدید.
هزینه کل: 200 هزار تومان
ارزشیابی: موفقیت در تحصیل (5) یادمونن باشه، که دروس دبیرستان همون قدر سخت است که الف با برای یک بچه دبستانی!، میزان رعایت احترام (5)، گوش کردن به درخواستهای والدین (5)، رعایت اصول اخلاقی، مذهبی و اجتماعی (5)، سن (3)
دختر: موفقیت در تحصیل (5)، میزان رعایت احترام (5)، گوش کردن به درخواستهای والدین (4)، رعایت اصول اخلاقی، مذهبی و اجتماعی (5)، سن (3)=22
پسر: موفقیت در تحصیل (4)، میزان رعایت احترام (4)، گوش کردن به درخواستهای والدین (3)، رعایت اصول اخلاقی، مذهبی و اجتماعی (4)، سن (2)=17
خوب هزینه هر نمره میشه، 22+17=39 پس هر امتیار 5128
میزان هزینه برای دختر: 113 هزار تومان
میزان هزینه برای پسر: 87 هزار تومان

رعایت این الگو برای ایجاد عدالت این را به طرفین نشون میده که در حق آنها بی عدالتی نشده است، و همچنین انتخاب پارامترهای درست، یکی از مهمترین کارهایی است که شما باید انجام دهید، در بسیاری از مواقع ما بین افراد، این ارزشیابی باعث رشد افراد میشود، در برخی موارد باعث سرخوردگی میشه، که با صحبتهای دلگرم کننده میشود، آنها را به میدان برگردوند.
به هر حال، باید پارامترها را درست انتخاب کنید.

یا حق

 

/ 0 نظر / 61 بازدید