3 اشتباه محلک در روابط انسانی

با سلام

سال نو پیشاپیش بر همه شما مبارک.

میخواهم 3 اشتباهی را که اغلب اوقات، همه ما، بطور آگاه یا ناخود آگاه انجام میدهیم و ابتدا برای روان خود سم و برای روابط اجتماعی ما محلک است را اشاره کنم.

دوستانی که تمایل دارند، تمرینات جادوی کلام  را ادامه دهند، حتما با دقت تمام مطلب را خوانده و تمرین کنند. افرادی هم که یک زندگی عادی را در حال تجربه هستند، اگر از این فنون استفاده کنند، ضرر که نکرده هیچ، سودی گرانبها نیز به رحمت خداوندی نصیب آنها میشود.

این رخداد ها بین تمامی اقشار انسانی اتفاق می افتد، زن و شوهر، 2 دوست، 2 همکار، کارفرما و کارگر و حتی 2 غریبه در خیابان.

برای توضیح مسئله، مثل همیشه با یک مثال شرح میدهم.

توی خیابون، توی یک ترافیک قرار گرفته اید، ماشین پشت سری برای شما چراغ و بوق میزند و میخواهد شما راه را برای او باز کنید.
شما چه عکس العملی نشان میدهید؟
1- یارو فکر کرده فقط خودش عجله داره، من خودمم عجله دارم.
2- نباید بهش راه بدم.
3- سعی میکنید نزارید به هیچ وجهی از شما رد شود.

این 3 اشتباهی است که همه ما میکنیم. این اشتباهات چه نام دارند؟
1- قضاوت
2- صدور حکم
3- اجرای حکم

حالا بیایید مسئله را طوری دیگر بررسی کنیم.

توی خیابون، توی یک ترافیک قرار گرفته اید، و عزیزی سکته خفیف قلبی کرده و باید هر چه سریعتر او را به بیمارستان برسونید. برای ماشین جلویی چراغ میزنید، بوق میزنید تا راه را برای شما باز کند تا به بیمارستانی که 2 خیابان جلوتر است هر چه سریعتر برسید. ماشین جلویی بجای راه دادن، راه شما را هم صد کرده و نمیگذارد رد شوید. چه حالی پیدا میکنید؟؟

شرط اول قضاوت، دانستن و علم داشتن به کلیه شرایط است. در 99% اوقات ما این علم را نداریم.

شرط دوم برای صدور حکم، عدالت است. اگر ما علم کافی برای قضاوت داشته باشیم و نخواهیم حکم صادر شده به نفع خود ما باشد، کاری بسیار سخت است.

و در آخر اجرای حکم! که معمولا اگر به نفع ما نباشد، سود چندانی هم ندارد.

من این مشکل را با همسرم دارم. وقتی همکار جنس مخالف به او زنگ میزند، حتما با هم سر و سری دارند و میخواهند کاری کنند، باید به او کم محلی کنم و میکنم.

من این مشکل را با کارفرما یا کارگر خود دارم. کارفرما مرا استعمار میکند، و پولی که باید به من بدهد را برای خود نگه میدارد. کارفما میگوید. با وجود این همه هزینه، آب و برق و گاز و اجاره و .... باید در شرکت را بست، این کارگرها هم فقط بلدند از زیر کار در برند و فکر میکنند، من ارث پدر آنها را خوردم!

از این مثالها زیاد است. امروز خود را بررسی کنید، ببنید چقدر این کار را تکرار کردید!

خوب راه حل چیست.

اگر با خود عهد ببنید که از امروز دیگر قضاوت نمیکنید، حرفی بس بیهوده گفته اید.

برای شروع، سعی کنید تا مدتی حکم صادر شده را اجرا نکنید. برای افراد مختلف بستگی به خودشان دارد. از یک ماه تا یکسال!

سپس وقتی دیدید میتوانید اجرای حکم را تحت سلطه خود نگه دارید و حتی بطور خفیف هم آن را اجرا نمیکنید به مرحله بعد بروید.

در این مرحله سعی کنید حکم صادر نکنید. بعد از مدتی متوجه میشوید دیگر، اون خشونتی که در رفتار شما بوده، از بین رفته و دیگران به شما میگویند شما چقدر انسان صبوری هستید. شما چقدر مهربان هستید. شما چقدر خوبید.

و در نهایت قضاوت یک طرفه نکنید. هر هنگام که یاد گرفتید برای قضاوت باید همه جوانب را سنجید و سپس نظر داد، اون موقع شما امین دیگران خواهید شد. مرحله ای که کمتر کسی به آن میرسد. وقتی به این مرحله رسیدید. آنوقت میتوانید قضاوت کنید، حکم دهید و آنرا دیگران اجرا کنند! دقت کنید دیگران اجرا کنند، شما دیگر خود این کار را نخواهید کرد. چرا چون وقتی حکم صحیح باشد، خود طرف مقابل گردن به اجرای آن میدهد.

یادمان باشد، خوب شدن سخت نیست، خوب ماندن نیز سخت نیست. چیزی که سخت است، تغییر است. و چیزی که مانع تغییر میشود، ندانستن راه و بلند کردن سنگ سنگین است.

اگر شما از این تمرینات فقط 20% رفتارتان تغییر کند، اثرش را در زندگی خواهید دید، زندگی آرام با همسر، با دوست و با همکار.

زندگی کنید و از زندگی لذت ببرید.

/ 6 نظر / 53 بازدید
یک دوست

با تبریک سال نو. آیا شما روشی را می دانید که فرد گمشده ای که بیش از ده سال خبری از او نیست را بتوان بیدا کردو

راما

سلام با تشکر از پیام واضحتون. امیدوارم به اونجا برسیم که باور داشته باشیم همه یک روحیم در میلیونها بدن.

maryam

بدون آنکه بدانيد، سايرين موجب ترس و وحشت شما مي گردند. تمايل به کسب موفقيت به همراه احساسات وابسته و عدم اتکا به نفس در شما تمايل به فرصت طلبي را ايجاد مي کند؛ چراکه مي خواهيد قدرت و حمايتي را که در خود نيافته ايد از طريق ديگران بدست آوريد. دوست داريد از طريق شيوه هاي خاص و بطور غيرمستقيم مطالب خود را بيان نموده و کنترل را در دست داشته باشيد. تمايل شما براي کسب قدرت و ثروت و در عين حال عدم برخورداري از تمرکز و نظم لازم، بعلت ظهور درگيري هاي داخلي، تمامي تلاش هاي شما را با شکست مواجه خواهد نمود. با وجود احساس ناخوشايند پيرامون خودتان و احساس فقدان قدرت و گيرافتادن در موقعيت خود، شما در تداوم بخشيدن به ارتباطات خود با ديگران دچار مشکل هستيد که اين امر به درگيري براي کنترل يا جايگزيني استقلال تهاجمي و وابستگي مطلق منجر خواهد شد.

تینا

از مطالب خوبتون ممنون .[تایید] میخواستم چند کتاب بهم معرفی کنید که ورد ها رو داشته باشه.مرسیییییییی[عجله][عجله][عجله]

یک دوست

با تشکر از شما ان کار را انجام دادم و شب اول او را در خواب دیدم ان شا ا... جایش را هم خواهم دید.

مجیدجان دلبندم محلک اشتباهه مهلک درسته از هلاک میاد